УСТАВ

НА

СДРУЖЕНИЕ „БЪЛГАРСКАТА ПРЕДПРИЕМАЧЕСКА АСОЦИАЦИЯ“

I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Статут

Чл. 1. /1/ Сдружение „БЪЛГАРСКАТА ПРЕДПРИЕМАЧЕСКА АСОЦИАЦИЯ“, наричано по-долу за краткост „сдружението“, е юридическо лице с нестопанска цел, учредено съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ).

/2/ Дейността на сдружението се реализира въз основа на доброволност на членовете, свободен избор на вътрешната организация, изборност, мандатност и периодична отчетност.

Наименование

Чл. 2. Наименованието на сдружението е „БЪЛГАРСКАТА ПРЕДПРИЕМАЧЕСКА АСОЦИАЦИЯ“, което може да се изписва и с латински букви по следния начин: “BULGARIAN ENTREPRENEURS AND STARTUP COMMUNITY (BESCO)“.

Седалище

Чл. 3. Седалището на сдружението e в град София.

Срок

Чл. 4. Сдружението не е ограничено със срок или друго прекратително условие.

Определяне на извършваната дейност

Чл. 5. Сдружението осъществява дейност в обществена полза съгласно чл. 2 от ЗЮЛНЦ.

Цели

Чл. 6. Целите на сдружението са:

  1. Подобряване на стартъп екосистемата и средата за правене на бизнес в България;
  2. Съдействие за изграждането на по-ефективни държавни политики в областта на предприемачеството и иновациите;
  3. Представителство на българската стартъп общност пред държавни институции;
  4. Съдействие България да се превърне в Европейския стартъп инкубатор;
  5. Съдействие икономиката на България да се гради върху развитие на науката и иновации;
  6. Съдействие значителна част от компаниите в България да бъдат насочени и фокусирани върху индустрии с висока добавена стойност.
  7. Позициониране на България пред европейски институции по теми, свързани с развитие на предприемачеството, иновации и развитие на бизнес средата.

Средства за постигане на целите

Чл. 7. Средствата, чрез които сдружението ще постига своите цели, са:

  1. Участие в комисии, консултативни съвети, конференции, дискусии, обучения и др. по теми, свързани с целите на сдружението;
  2. Разпространение на публикации, анализи и изследвания, които се предоставят на заинтересованите институции, организации и обществеността като цяло;
  3. Организиране на съвместни инициативи, събития и дейности с други неправителствени организации, търговски дружества, държавни институции и отделни граждани;
  4. Развитие на сътрудничество с други национални, европейски и международни организации, преследващи сходни цели;
  5. Участие в национални, европейски и международни програми и проекти, допринасящи за постигане на целите на сдружението.
  6. Съдействие за усъвършенстване на нормативната и регулаторна правна рамка, като предлага промени и/или допълнения в нормативни актове – закони, наредби и др., и участва в публични дискусии, обсъждания и работни групи във връзка с промени в нормативната уредба, която от значение за постигане на посочените цели;
  7. Извършване и на други позволени от закона дейности.

Източници на средства

Чл. 8. Източниците на средствата на сдружението са:

  1. членски внос;
  2. дарения;
  3. предоставени средства от държавата и общините;
  4. приходи от управлението на собственото имущество;
  5. от стопанската дейност на сдружението, свързана с предмета на основната му дейност.

Допълнителна стопанска дейност

Чл. 9. /1/ С оглед постигане целите на Сдружението и подпомагане на основната му дейност, същото извършва допълнителна стопанска дейност със следния предмет: организиране на събития, конференции и семинари; рекламна, издателска и консултантска дейност застъпническа дейност.

/2/ Сдружението може да учредява и/или участва в дъщерни търговски дружества, чрез които да осъществява стопанска дейност съгласно правилата на Устава и приложимия закон. Извършваната стопанска дейност се подчинява на условията и реда, определени от Търговския закон, Закона за счетоводството и данъчните закони.

/3/ Изпълнението и контролът върху извършваната стопанска дейност се възлага на Управителния съвет на Сдружението.

II. ЧЛЕНСТВО

Членствени права и задължения

Чл. 10. /1/ Членуването в сдружението е доброволно.

/2/ Членове на сдружението могат да бъдат местни и чуждестранни юридически лица, които имат интерес да подкрепят и допринесат за постигане на целите на сдружението и които приемат Устава, Кода на честта (Startup Bushido), другите вътрешни актове на сдружението, плащат редовно определения от Управителния съвет членски внос и спазват решенията на органите на сдружението.

Чл. 11. Всеки член на сдружението има право:

  1. да участва при вземането на решения, с право на глас в Общото събрание;
  2. да бъде информиран за дейността на сдружението;
  3. да прави предложения за промени в състава на органите на сдружението;
  4. да бъде избиран в органите на управлението на сдружението;
  5. да осъществява контрол върху работата на сдружението и органите на управление;
  6. да участва в мероприятията на сдружението в съответствие със своите възможности и квалификация;
  7. да се ползва от резултатите на дейността на сдружението по реда, предвиден в Устава;
  8. да прекрати членството си в сдружението по собствена инициатива.

Чл. 12. Всеки член на сдружението е длъжен:

  1. да внася ежегодно членския си внос в размер, по начин и в сроковете, определени в този Устав и/или с решение на Управителния съвет;
  2. да спазва Устава на сдружението и да изпълнява решенията на ръководните му органи;
  3. да работи за постигане на целите на сдружението;
  4. да издига авторитета на сдружението и да не извършва действия и бездействия, които противоречат на целите му или го злепоставят;
  5. да не използва по какъвто и да било начин членството си в сдружението за постигане на цели, противоречащи на Устава, Кода на честта и целите на сдружението;
  6. да предостави свои координати за връзка и при промяна своевременно да уведомява съответните органи на сдружението.

Чл. 13. Членствените права и задължения, с изключение на имуществените, са непрехвърлими и не преминават върху трети лица в случай на прекратяване.

Придобиване на членство

Чл. 14. /1/ Кандидатът за член подава писмена молба или попълва онлайн молба за членство до Управителния съвет на сдружението, с която заявява, че желае да стане член на сдружението, декларира приемането на Устава и другите вътрешни актове на сдружението (включително Кода на честта (Startup Bushido), неговите цели и средствата за тяхното постигане и декларира, че не съществуват пречки /забрани/ за членуването му в сдружението.

/2/ Кандидатът за член представя и други необходими документи, ако това е предвидено в неговия Дружествен договор, Устав или друг документ на съответното юридическо лице или приложимото право.

/3/ При подаването на молба за членство, кандидатът за член представя и доказателства за заплатен годишен членски внос или заплаща такъв през онлайн платформата, когато молбата за членство се подава онлайн.

/4/ Молбите за членство се разглеждат от изпълнителния директор, който прави мотивирано предложение до Управителния съвет за приемане или неприемане на дадено лице за член на сдружението.

/5/ Кандидатите се приемат за членове на сдружението с решение на Управителния съвет, взето с мнозинство от присъстващите. Управителният съвет се произнася по молбата за членство в срок, не по-дълъг от 1 (един) месец от подаването й, като членът се уведомява за взетото решение в писмен вид или чрез имейл.

/6/ Членството възниква от датата на решението на Управителния съвет за приемане на новия член.

/7/ Когато Управителният съвет се произнесе с решение, с което не приема дадено лице за член на сдружението, заплатеният от това лице членски внос се възстановя.

Прекратяване на членство

Чл. 15. /1/ Членството се прекратява:

  1. с едностранно волеизявление, отправено до Управителния съвет;
  2. с изключване;
  3. при прекратяване на юридическото лице – член на сдружението от датата на заличаването му от съответния регистър, в който е вписано;
  4. при прекратяване на сдружението, считано от датата на заличаването му от регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

/2/ Член на сдружението може да бъде изключен при наличието на виновно поведение, което прави по-нататъшното членство несъвместимо, включително при:

  1. нарушаване на предвидените в чл. 12 членствени задължения;
  2. грубо или системно нарушение на Устава на сдружението;
  3. действия, които подронват авторитета на сдружението;
  4. неплащане на определения от Управителния съвет годишен членски внос в срок до 30 дни от изтичане на последния ден от предходния 12-месечния период на членство, за който е платен годишен членски внос;
  5. суспендиране на членството, продължило повече от 1 (една) година.

/3/ Наличието на основания за прекратяване на членство в хипотезите на чл. 15, ал. 1, т. 1 и 2 по-горе се разглеждат от нарочна комисия в състав, определен от Управителния съвет, която прави мотивирано предложение до Управителния съвет за прекратяване на членството на дадено лице. Решението за прекратяване на членството се приема от Управителния съвет, взето с мнозинство от присъстващите. Членството се прекратява от датата на решението на Управителния съвет, а членът се уведомява за взетото решение в писмен вид или чрез имейл.

/4/ Решението за изключване може да се обжалва пред Общото събрание на сдружението.

/5/ При прекратяване на членството сдружението не дължи връщане на направените имуществени вноски, нито възстановяване на направени дарения от съответния член. Членовете нямат делово участие в имуществото на сдружението и не им се дължи дял при прекратяване на членството им, както и при прекратяване на сдружението.

Суспендиране на членство

Чл. 16. /1/ При наличие на обстоятелства, които пораждат основателни съмнения за несъвместимост на членството на дадено лице в сдружението поради факти и обстоятелства, свързани с това лице, които влизат в противоречие с или са в нарушение на заложените от сдружението цели и принципи, членството на този член на сдружението може да бъде суспендирано до отпадане на съмненията.

/2/ Наличието на основания за суспендиране на членство се разглеждат от нарочна комисия в състав, определен от Управителния съвет, която прави мотивирано предложение до Управителния съвет за суспендиране на членството на дадено лице. Решението за суспендиране на членство се приема от Управителния съвет, взето с мнозинство от присъстващите. Членството се суспендира от датата на решението на Управителния съвет, а членът се уведомява за взетото решение в писмен вид или чрез имейл.

/3/ Считано от датата на решението на Управителния съвет за суспендиране на членство до момента на неговото възстановяване по предвидения за това ред, съответният член губи правата си по чл. 11 от този Устав, с изключение на правото да прекрати едностранно членството си в сдружението.

/4/ При отпадане на съмненията, довели до суспендиране на членството, то се възстановява в пълен вид с решение на Управителния съвет, взето с мнозинство от присъстващите. Ако в срок до 1 (една) година от решението на Управителния съвет за суспендиране на членството на дадено лице не настъпи промяна в обстоятелствата, довели до решението за суспендиране, Управителният съвет, взето с мнозинство от присъстващите, приема решение за изключване на суспендирания член. Решенията на Управителния съвет за възстановяване на членството или за изключване на суспендиран член се приемат след получено от нарочната комисия мотивирано предложение.

Членски внос

Чл. 17. /1/ Всеки член на сдружението дължи заплащането на годишен членски внос. Годишният членски внос покрива период от 12 месеца. Първият 12-месечен период, за който се дължи годишен членски внос, започва да тече от деня на подаване на молбата за членство. Всеки следващ 12-месечен период започва от деня, следващ изтичането на предходния 12-месечен период.

/2/ Първият годишен членски внос се заплаща при подаване на молбата за членство. Годишният членският внос за всеки следващ 12-месечен период се заплаща не по-късно от 30 (тридесет) дни от датата, считано от която е започнал да тече новият 12-месечен период на членство, за който се дължи годишен членски внос. При забава за заплащане на годишния членски внос за следващ 12-месечен период на членство с повече от 30 (тридесет) дни, е налице основание за изключване на това лице като член на сдружението.

/3/ Размерът на членския внос се определя с решение на Управителния съвет, взето с мнозинство от присъстващите. Всяка промяна на размера на членския внос, утвърдена по реда на предходното изречение, следва да бъде своевременно съобщена на членовете на сдружението в писмен вид или чрез имейл, като новият размер влиза в сила за съответния член, считано от датата на започване на следващия 12-месечен период на членство.

III. ИМУЩЕСТВО

Чл. 18. /1/ Имуществото на сдружението се състои от правото на собственост и други вещни права, вземания и други права в зависимост от действащите нормативни актове.

/2/ Сдружението не разпределя печалба. Сдружението дължи заплащането на трудови възнаграждения на своите служители, както и на възнаграждения за услуги и консултации по граждански договори, сключени за изпълнение на целите на сдружението.

/3/ Сдружението може безвъзмездно да разходва имущество и да осъществява дейността, насочена за постигане на целите, определени по реда на този Устав и ЗЮЛНЦ. Подборът на лицата и начина на тяхното подпомагане се извършва в зависимост от целта и финансовите възможности на сдружението.

/4/ Решенията за разпореждане с недвижимото имущество, собственост на сдружението, се вземат от Управителния съвет с мнозинство от всички членове.

/5/ За безвъзмездно разходване на имуществото на сдружението в полза на лицата изброени в чл. 41, ал. 3 от ЗЮЛНЦ е необходимо мотивирано решение на Общото събрание, взето с мнозинство 2/3 от всички негови членове.

IV. УПРАВЛЕНИЕ

Органи

Чл. 19. Органите на сдружението са Общо събрание и Управителен съвет.

Състав на Общото събрание

Чл. 20. /1/ Върховен орган е Общото събрание, което се състои от всички членове на сдружението.

/2/ Общите събрания биват редовни и извънредни.

Представителство в Общото събрание

Чл. 21. /1/ Членовете на сдружението участват в Общото събрание чрез лицата, които ги представляват по закон, чрез изрично оправомощен от съответно компетентния орган на юридическото лице – член представител или чрез изрично упълномощено лице.

/2/ Упълномощаването се извършва в писмена форма и следва да е изрично за участие в конкретното Общо събрание.

/3/ Едно лице може да представлява не повече от трима членове на Общото събрание.

/4/ Преупълномощаване не се допуска.

Компетентност

Чл. 22. Общото събрание:

  1. изменя и допълва Устава на сдружението;
  2. приема други вътрешни актове;
  3. взема решение за преобразуване или прекратяване на сдружението;
  4. избира и освобождава от длъжност членовете на Управителния съвет, включително преди изтичане на мандата им;
  5. назначава и освобождава дипломирани експерт-счетоводители;
  6. назначава ликвидаторите при прекратяване на сдружението, освен в случай на несъстоятелност;
  7. разглежда жалби срещу решения на Управителния съвет за прекратяване на членство;
  8. приема бюджета на сдружението;
  9. приема отчета за дейността на Управителния съвет и го освобождава от отговорност;
  10. отменя решения на Управителния съвет и на другите органи на сдружението, когато противоречат на закона и Устава на сдружението или на други вътрешни актове, регламентиращи дейността на сдружението;
  11. одобрява годишния финансов отчет.

Провеждане на Общото събрание

Чл. 23. /1/ Общото събрание се провежда най-малко веднъж годишно – редовно Общо събрание.

/2/ Общото събрание може да бъде свикано по всяко време от Управителния съвет – извънредно Общо събрание.

Свикване

Чл. 24. /1/ Общото събрание се свиква от Управителния съвет по негова инициатива или по искане на една трета от членовете на сдружението. Ако в последния случай Управителният съвет в двуседмичен срок не отправи писмено покана за свикване на Общото събрание, то се свиква от съда по седалището на сдружението по писмено искане на заинтересуваните членове или натоварено от тях лице.

/2/ Свикването се извършва чрез покана, получена от всеки един от членовете на Сдружението лично, по електронен път (чрез имейл) или чрез препоръчана поща най-малко 15 (петнадесет) дни преди датата на Общото събрание, или чрез обявяване на поканата в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенция по вписванията, най-малко един месец преди датата на Общото събрание.

/3/ Поканата съдържа дневен ред на въпросите, предложени за обсъждане предложенията за решения, датата, часа и мястото за провеждане на Общото събрание и по чия инициатива, то се свиква.

Право на сведение

Чл. 25. Писмените материали, свързани с дневния ред на Общото събрание, трябва да бъдат предоставени на разположение на членовете в седалището на сдружението най-късно към датата на отправяне на поканата за свикване на Общото събрание. При поискване те се представят на всеки член безплатно.

Списък на присъстващите

Чл. 26. На заседанието на Общото събрание се изготвя списък на присъстващите членове или техните представители. Членовете и представителите удостоверяват присъствието си с подпис и се легитимират. Списъкът се заверява от председателя и секретаря на Общото събрание и се прилага към протокола от проведеното заседание.

Кворум

Чл. 27. /1/ Общото събрание може да заседава, ако са се явили повече от половината от всички членове.

/2/ При липса на кворум събранието се отлага с един час по-късно и се провежда на същото място и при същия дневен ред, като се счита за редовно, независимо от броя на членовете, които са се явили.

Право на глас

Чл. 28. /1/ Всеки член на сдружението има право на един глас.

/2/ Гласуването на Общото събрание е явно.

Конфликт на интереси

Чл. 29. Член или негов представител не може да участва в гласуването за:

  1. Предприемане на действия или отказ от действия за осъществяване на отговорността му към сдружението;
  2. При решаване на въпроси, отнасящи се до него, неговата съпруга или роднини по права линия – без ограничения, по съребрена линия – до четвърта степен, или по сватовство – до втора степен включително, или до юридически лица, в които той е управител или може да наложи или възпрепятства вземането на решения.

Мнозинство

Чл. 30. /1/ Решенията на Общото събрание се приемат с обикновено мнозинство от присъстващите.

/2/ За решенията по чл. 22, т. 1 и 3 от Устава, се изисква квалифицирано мнозинство от 2/3 от присъстващите членове.

Решения

Чл. 31. /1/ Общото събрание не може да приема решения, засягащи въпроси, които не са включени в обявения в поканата дневен ред, освен когато всички членове присъстват или са представени на събранието и никой не възразява повдигнатите въпроси да бъдат обсъждани.

/2/ Решенията на Общото събрание влизат в сила незабавно, освен ако действието им не бъде отложено или ако според закона те влизат в сила след вписването им в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел към Агенция по вписванията.

Протокол

Чл. 32. /1/ За всяко заседание на Общото събрание се води протокол, който заедно със списъка на присъстващите се завеждат в нарочна книга.

/2/ Протоколът на Общото събрание се подписва от председателстващия събранието и протоколчика, които отговарят за верността на съдържанието му.

/3/ Всеки член, присъствал на Общото събрание, има право да изисква и да следи за точното записване на решенията в протокола.

Управителен съвет

Чл. 33. /1/ Управителният орган на сдружението е Управителен съвет, който се състои от 3 (три) до 13 (тринадесет) лица.

/2/ За членове на Управителния съвет могат да бъдат избирани само членове на сдружението, като всяко юридическо лице – член на сдружението може да предложи физическо лице, което да бъде избрано за член на Управителния съвет.

Мандат на Управителния съвет

Чл. 34. /1/ Членовете на Управителния съвет се избират от Общото събрание за срок от 1 (една) година.

/2/ Член на Управителния съвет не може да бъде избиран за повече от 4 (четири) последователни мандата.

Права и задължения на Управителния съвет

Чл. 35. /1/ Членовете на Управителния съвет имат еднакви права и задължения, независимо от вътрешното разпределение на функциите им.

/2/ Членовете на Управителния съвет са длъжни да изпълняват задълженията си в интерес на сдружението и да пазят тайните на сдружението и след като престанат да бъдат членове на съвета.

/3/ Управителният съвет:

  1. свиква Общото събрание и определя дневния ред;
  2. осъществява ръководна дейност съгласно този Устав и закона и осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание;
  3. приема и изключва членове на сдружението;
  4. определя адреса на управление на сдружението;
  5. приема програми за осъществяване на основните задачи на сдружението и определя начините за провеждане на дейността му;
  6. приема организационно-управленската структура, реда за назначаване и освобождаване на персонала, правилата за работната заплата и други вътрешни правила на сдружението;
  7. осигурява стопанисването и опазването на имуществото на сдружението, разпорежда се с имуществото на сдружението, включително взема решения относно придобиване, отчуждаване и обременяване на недвижими имоти и учредяване на вещни права върху тях, както и отдаването им под наем, при спазване изискванията на този Устав;
  8. ежегодно изготвя и внася в Общото събрание проектобюджет;
  9. подготвя и внася в Общото събрание отчет за дейността на сдружението;
  10. извършва ликвидация или определя лице, което да извърши ликвидация на сдружението (ликвидатор), когато такова лице не е определено от Общото събрание;
  11. взема решение за откриване и закриване на клонове;
  12. взема решение за участие в други организации;
  13. определя размера и условията за заплащане на членския внос;
  14. образува свои постоянни или временни специализирани комисии, като определя състава и задачите им;
  15. избира между членовете си един или двама Председатели и заместник-председател на Управителния съвет и определя техните функции;
  16. назначава и освобождава един или повече Изпълнителни директори на Сдружението и определя техните функции;
  17. взема решения по всички други въпроси, освен тези, които са от компетентността на Общото събрание.

Заседания на Управителния съвет

Чл. 36. /1/ Управителният съвет се събира на редовни заседания най-малко веднъж на три месеца.

/2/ Заседанията на Управителния съвет се свикват от Председателя му по негова инициатива. Всеки член на Съвета може да поиска от Председателя да свика заседание за обсъждане на конкретни въпроси. Ако Председателят не свика заседание в седемдневен срок от писменото искане, такова се свиква от всеки от заинтересованите членове.

/3/ Заседанията на Управителния съвет се ръководят от Председателя. При негово отсъствие, заседанието се ръководи от определен от Управителния съвет негов член.

/4/ За заседанията на Управителния съвет се води протокол, който се подписва от всички присъстващи членове на Управителния съвет.

Кворум и мнозинство

Чл. 37. /1/ Решения могат да се вземат, ако присъстват повече от половината от членовете на Управителния съвет, лично или представлявани от друг член на съвета. Никой присъстващ член не може да представлява повече от един отсъстващ. За присъстващо се счита и лице, с което има двустранна телефонна или друга връзка, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения, което се удостоверява в протокола от председателстващия заседанието.

/2/ Решенията се вземат при явно гласуване с обикновено мнозинство. По въпроси, относно разпореждането с имуществото на сдружението, определянето на реда и организацията за извършване на дейността на сдружението, както и във връзка с неговата ликвидация при прекратяване, решенията се вземат с мнозинство от всички членове.

/3/ Управителният съвет може да взема решения и неприсъствено, ако протоколът за взетото решение бъде подписан без забележки и възражения за това от всички членове на Управителния съвет.

Отговорност на членовете на Управителния съвет

Чл. 38. /1/ Членовете на Управителния съвет носят солидарна отговорност за действията, с които увреждат интересите на сдружението.

/2/ Всеки от членовете на Съвета може да бъде освободен от отговорност по решение на Общото събрание, ако се докаже, че няма вина за настъпилите вреди.

Председател

Чл. 39. /1/ Управителният съвет избира измежду членовете си един или двама Председатели, на които възлага и представителството на сдружението пред трети лица. Когато са избрани двама Председатели, те представляват сдружението поотделно.

/2/ Председателят има право да извършва всички действия и сделки, които са свързани с дейността на сдружението, да го представлява и да упълномощава други лица за извършване на определи действия. Председателят няма право да отчуждава и обременява с тежести недвижими имоти на сдружението, освен ако е изрично упълномощен за това от Управителния съвет.

/3/ Председателят:

  1. организира изпълнението на решенията на Управителния съвет и Общото събрание;
  2. организира дейността на сдружението, осъществява оперативното му ръководство, осигурява стопанисването и опазването на неговото имущество;
  3. сключва трудовите договори със служителите на сдружението, освен с тези, които се назначават от Управителния съвет;
  4. докладва на Управителния съвет за съществени обстоятелства, касаещи дейността на сдружението.

Изпълнителен директор

Чл. 40. /1/ Управителният съвет избира и назначава един или повече Изпълнителни директори, които осъществяват текущата дейност на сдружението.

/2/ Изпълнителният директор има право да извършва всички действия, които са свързани с дейността на сдружението. Изпълнителният директор няма право да отчуждава и да обременява с тежести имуществото на сдружението.

/3/ Изпълнителният директор:

  1. подпомага Председателя при организиране изпълнението на решенията на Управителния съвет, при организиране дейността на сдружението, осъществяване на оперативното му ръководство, осигуряване стопанисването и опазването на неговото имущество;
  2. подпомага Управителния съвет и/или Председателя на Управителния съвет за назначаване и освобождаване на служители на сдружението, при определяне на възнагражденията и промени в длъжността на служителите;
  3. осъществява надзор на дейността на служителите на сдружението, следи за тяхното развитие, с цел най-добро изпълнение на приетите от сдружението цели;
  4. разглежда постъпили молби за членство и прави мотивирано предложение до Управителния съвет за приемане или неприемане на дадено лице за член на сдружението;
  5. докладва на Управителния съвет за съществени обстоятелства, касаещи дейността на сдружението;
  6. подпомага Управителния съвет при изготвянето на годишния отчет за дейността на сдружението;
  7. подпомага Управителния съвет при изготвянето на проект на бюджет на сдружението;
  8. осъществява и други функции и задачи, възложени му от ръководните органи на сдружението.

/4/ Договор с Изпълнителния директор, в който се уговарят конкретните права и задължения, текущото възнаграждение и други условия, се сключва от Председателя на Управителния съвет, действащ от името на сдружението.

/5/ Изпълнителният директор участва в заседанията на Управителния съвет с право на съвещателен глас.

Комисии

Чл. 41. /1/ Управителният съвет има право да образува свои постоянни или временни специализирани комисии, които да подпомагат работата му в различните направления на дейността на сдружението. С решението за създаване на нарочна комисия Управителният съвет определя състава и конкретните й задачите.

/2/ Всяка комисия може да има различен брой членове. В състава на всяка комисия задължително влиза поне един член на Управителния съвет. По негова преценка в състава на комисията могат да бъдат включени и представители на членове на сдружението, както и външни или експерти, като в този случай броят на външните членовете следва да е по-малък от броя на останалите членове на комисията.

/3/ Членовете на комисиите не получават възнаграждение за дейността си.

/4/ Заседанията на комисиите се провеждат по ред и правила, определени от Управителния съвет с решението за създаването на съответната комисия.

/5/ Решенията и предложенията на комисиите не са обвързващи за Управителния съвет.

V. ГОДИШНО ПРИКЛЮЧВАНЕ

Задължителна отчетна информация

Чл. 42. /1/ Годишният финансов отчет и годишният доклад за дейността се съставят със съдържание съгласно изискванията на Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти и подлежат на одобрение от Общото събрание.

/2/ Годишният доклад за дейността и финансовият отчет се заявят за обявяване в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенцията по вписванията, до 30 септември на годината, следваща годината, за която се отнасят.

/3/ Годишният финансов отчет на сдружението подлежи на независим одит при условията на Закона за счетоводството.

/4/ Сдружението съставя и други отчети и доклади, когато това се изисква по силата на приложимото законодателство или този Устав.

Книги

Чл. 43. /1/ На заседанията на Общото събрание и на Управителния съвет се води протокол, в който се отразяват разискванията, направените предложения и заявления и взетите решения.

/2/ Протоколите се съхраняват в специални книги, които са пазят от Председателя на Управителния съвет.

/3/ Членовете на сдружението и членовете на Управителния съвет могат да се запознават със съдържанието на протоколните книги и да получават преписи или извлечение от протоколите.

/4/ Сдружението води книга на членовете си, в която се записват имената, единният идентификационен код и адресите на всички членове.

VI. ПРЕКРАТЯВАНЕ И ЛИКВИДАЦИЯ

Основания за прекратяване

Чл. 44. Сдружението се прекратява:

  1. по решение на Общото събрание;
  2. при обявяването му в несъстоятелност;
  3. с решение на съда по седалището на сдружението в предвидените от ЗЮЛНЦ случаи.

Ликвидация и заличаване

Чл. 45. /1/ При прекратяване на сдружението се извършва ликвидация, освен в случаите на преобразуване на сдружението.

/2/ Ликвидацията се извършва от Управителния съвет или от избран от него или от ОБщото събрание ликвидатор. Той извършва предвидените от Търговския закон действия по ликвидация на сдружението, осребряване на неговото имущество и удовлетворяване на кредиторите на сдружението. Ликвидаторът е длъжен по възможност да удовлетвори кредиторите на сдружението от наличните парични средства, а ако това е невъзможно - чрез осребряване първо на движимото, а след това на недвижимото имущество на сдружението.

/3/ Имуществото, останало след удовлетворяване на кредиторите, преминава към организация с нестопанска цел със сходна дейност. Конкретната организация се определя от Управителния съвет, а ако той не я определи в срок от три месеца от удовлетворяване на всички кредитори, тя се определя от ликвидатора.

/4/ Ако имуществото не бъде предоставено по реда на ал. 1, то се предава на общината, в която е седалището на прекратеното Сдружение. Общината е длъжна да предоставя имуществото за извършване на възможно най-близка до целите на прекратеното Сдружение общественополезна дейност.

/5/ Имущество, останало след удовлетворяване на кредиторите, не може да се разпределя в нарушение на разпоредбите на ЗЮЛНЦ.

/6/ След разпределяне на имуществото ликвидаторът е длъжен да поиска заличаване вписването на сдруженето от регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенцията по вписванията.

Преобразуване

Чл. 46. Сдружението не може да се преобразува в юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в частна полза.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 47. Промени в този Устав могат да бъдат извършвани по реда, предвиден в него и в Закона за юридическите лица с нестопанска цел.

Чл. 48. Относно тълкуването или прилагането на разпоредбите на този Устав се прилагат разпоредбите на общото българско законодателство и разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.

Този Устав е приет на Общо събрание на членовете на СДРУЖЕНИЕ „БЪЛГАРСКАТА ПРЕДПРИЕМАЧЕСКА АСОЦИАЦИЯ“, проведено на 16.03.2023 г. и отменя изцяло досега действащия устав на сдружението.