AFRANGA: Платформа за инвестиране в заеми

08/09/2022
AFRANGA: Платформа за инвестиране в заеми

Компания: Afranga

Представител: Yonko Chuklev

Позиция: COO


Как бихте обяснили бизнеса си с едно изречение на баба си?

Ние сме платформа, която свързва кредитополучатели и хора, които желаят да придобият дял от кредитите им, за да получат по-висока доходност.

Какъв проблем решава идеята ви и как се зароди?

Идеята ни решава проблема с ниските (понякога дори отрицателни) лихви по инструменти с фиксирана доходност. Цялостната идея за P2P lending бизнеса се ражда в периода около предходната финансова криза, когато британската компания Zopa вижда, че има голям потенциал да се свържат от една страна хората, които имат нужда от кредит и от друга - тези които желаят да финансират кредитите срещу получаване на дял от доходността. Впоследствие този модел на работа се приема и от LendingClub в САЩ, а след 2014 г. става масов и в Европа. 

При нас идеята да работим по този иновативен модел започна да се обсъжда през 2020 г., когато видяхме, че има много високо търсене на всякакви алтернативни инвестиции и същевременно компанията ни успява да генерира сериозен интерес в Европа с представяне и резултатите си. Пътят ни от идея до MVP и впоследствие - завършена услуга беше доста кратък, за броени месеци успяхме да изградим платформата от нулата и да стартираме проекта в началото на 2021-а година. Оказа се, че има и по-сериозен интерес от очакваното към Afranga, която успя да генерира над 18 млн. инвестиции само 12 месеца след своя старт и да привлече над 2000 инвеститори от цяла Европа. 

Как сформирахте екип? Откъде се познавате, защо решихте да работите заедно?

Екипът зад Afranga беше сформиран по професионален, не толкова по личен път. Работихме за това да намерим професионалисти в няколко тематични направления – операции, маркетинг, клиентско обслужване, IT, трежъри и разплащания и юридическо обслужване. За щастие, в екипа се получи доста добра химия, която доведе до успешния старт на проекта, лесното скалиране и възможността само за година да пораснем до втората най-бързо растяща P2P lending платформа в Европа (по данни на p2pmarketdata).  

Има ли момент, който почти ви отказа?

Досега не сме имали такъв момент, според мен причината е, че всички личности в екипа ни са доста опитни, били са в много трудни професионални ситуации и са успявали да ги преборят. Когато сме имали предизвикателства в Afranga сме разчитали именно на колегиалност, опит, екипен дух и поглед към големите цели, за да ги превъзмогнем успешно и (сравнително) бързо. 

Най-големият гаф?

Във връзка с наше вътрешно забавление по време на пандемията, един петък бяхме инсталирали snapchat филтри на Zoom акаунтите си. Едва в понеделник, когато имахме среща с инвеститори, и на екраните се появиха един смърф и извънземно, осъзнахме, че сме забравили да ги махнем.

Най-ценният съвет, който бихте дали на тези след вас?

Опитайте се всеки ден да формулирате нови възможности за бизнеса си и поддържайте ежедневния си начин на мислене мащабен. Това става лесно, когато размишлявате по въпроси като: 

  • Как можете да продавате на по-голям пазар?
  • Използването на коя технология може да ви постави наравно с големите в бранша ви?
  • Как ще спечелите битката с големите си конкуренти?
  • Какво щяхте да направите ако трябваше да увеличите оборотите си 10 пъти?
  • Къде е „синия океан“ от неклиенти, които могат да използват продуктите ви?

Защо България е добро (или лошо) място за стартиране на бизнес?

Впечатляващата финтех екосистема у нас прави България добро място за стартиране на такъв тип бизнес. Преди години проучване на UniCredit посочи, че България е на първо място в ЦИЕ по брой финтех компании. Това води до три неща – първо в сектора се генерира значително ноу-хау, второ, увеличава се потенциалът за добри мрежови ефекти и трето, българските потребители стават early adopter-и на иновативни финансови услуги.

От друга страна иновациите в нашия сектор навлизат много бавно в образованието и конкретно в нашия бранш все още ножицата между нуждите на бизнеса и подготовката на младите кадри в училищата и университетите е голяма. Също, по отношение на регулациите има много държави, които се стараят да имат изпреварващи решения и по този начин да привличат иновативните инвеститори – например преди години Латвия излезе с ясни правила за P2P lending платформите, таргетира най-големите играчи в сектора и в резултат на тази политика, най-големите платформи в сектора и до днес са базирани там. За съжаление у нас сме доста пасивни в регулаторните иновации, а проекти като регулаторния финтех сандбокс се забавиха доста. 

Ако имате магическа пръчка, кой партньор или инвеститор бихте искали да вкарате в отбора?

Компанията за дялови инвестиции J.C. Flowers & Co., която е фокусирана изцяло върху сектора на финансовите услуги. Портфейлът им от компании е изключително разнообразен и включва банки, борси за активи, застрахователни и презастрахователни дружества, иновативни компании за потребителско финансиране. Това са компании, с които несъмнено бихме имали сериозни допирни точки, cross-selling възможности и общи предизвикателства. 

Какви цели сте си поставили? Накъде искате да вървите от тук нататък?

Нашата цел е да изградим силна общност около Afranga, чрез установяване на силна връзка с инвеститорите, основана на доверие и прозрачност. Целим нашите инвеститори да знаят, че могат да разчитат на нас и че ние винаги ще се вслушваме в тяхната обратна връзка, ще я прилагаме бързо и ще изграждаме нови функционалности, когато възникне необходимост от тях.

Искаш ли да си част от общността на BESCO? Стани член още днес!