Impact Hire - ПЕРСОНАЛИЗИРАН ПОДБОР НА КАДРИ

18/03/2024
Impact Hire - ПЕРСОНАЛИЗИРАН ПОДБОР НА КАДРИ

Компания: Impact Hire

Представител: Milena Hristova

Позиция: Founder and CEO 


Как бихте обяснили бизнеса си с едно изречение на баба си?

Бабо, помагаме на хората, които казват на компютрите какво да правят, да си намерят по-добра работа.

Какъв проблем решава идеята ви и как се зароди?

Опитът ми в областта на подбора на персонал вече е близо 10 години, а това дори не включва overtime-a. В началото на кариерния си път работих в екипа по подбор за софтуерна компания, след това пък в recruitment агенция. Този опит определено ми помогна да видя двете страни на монетата на пазара на труда и да осъзная множество добри, но и лоши практики в него.

Поради големите обеми на проекти, лошото управление и кратките срокове за наемане, подборът често „издишаше“. Кандидатите бяха цифри, а комуникацията с тях беше стандартизирана и почти безлична. От другата страна, компаниите, търсещи нови членове за екипите си, пропускаха или не разполагаха с важна информация, която би ограничила дори и тези, които искаха да се откроят.

Стигането ми до тези заключения беше точката на прелом за мен и реших, че не е нужно да следвам стандартите. Вместо това, изградих свои собствени правила и модел на работа, който доведе до създаването на ImpacT Hire.

В ImpacT се отличаваме с персонализиран подход към кандидати, фирми и процеса на подбор като цяло. Нашето внимание е фокусирано върху качеството, а не количеството. Принципите ни се основават на внимателно разбиране на продукта, пазара и културата на нашите клиенти. Предоставяме открита комуникация, без да правим обещания, които не можем да изпълним. Честни сме относно възможностите за успех, нашия капацитет да подкрепим клиентите, наличието на подходящи кандидати на пазара и съответствието на ролята с пазарните тенденции и интересите на кандидатите. Въпреки това, ако поемем ангажимент за нова роля, ние сме напълно отдадени. Започваме ВЕДНАГА и резултатите са видими също по това време. 

Еднакво важно за нас е и самите кандидати да чувстват, че ролята им допада в дългосрочен план и отговаря на целите им, а не е просто съвпадение на опит и умения.

Като цяло, доста сме готини 😊 

Как сформирахте екип? Откъде се познавате, защо решихте да работите заедно?

Първите няколко месеца от откриването на компанията бяха следствие от експерименталното за мен: „Нека опитам, времето ще покаже“. Нещата обаче се развиха положително доста бързо. Започнах да работя с няколко компании, в които работеха мои приятели. Те пък започнаха да препоръчват агенцията на други компании и в един момент рязко стана крайно наложително да започна да развивам и екипа. 

В крайна сметка избрах да присъединя човек към екипа, с когото не бях работила преди, но пък усетих синергия и голям потенциал. 

Има ли момент, който почти ви отказа?

Имала съм и продължавам да имам трудни моменти, но не съм обмисляла да се откажа до сега. 

Най-големият гаф?

Веднъж поканих на интервю в един и същи ден и час по погрешка двама кандидата с едни и същи имена. Не обърнах внимание, че има дублиране на имената им в системата ни. Ситуацията беше доста сконфузна докато стигнем до извода кой от двамата е човекът който трябва да интервюирам. 

Най-ценният съвет, който бихте дали на тези след вас?

Бизнесът, както и животът са отборни спортове. Увери се, че си обкръжен от хора, от които можеш да се учиш и които могат да допринесат за твоя растеж. Остави си егото вкъщи и бъди гъвкав, но заедно с професионалните си цели и стремежи, бори и личностните предизвикателства. 

Много често вътрешните ти страхове и бариери са спирачка на развитието, пречат ти да си такъв какъвто си. Не ги пренебрегвай, не пренебрегвай себе си.

По какво приличате на българите и по какво се различавате от тях?

Смятам, че типично мое качество което е характерно за нас българите е откриването на „вратички“, рушене на правила. На пръв поглед звучи бунтарско, но с такъв начин на мислене смятам, че се стига до напредък, стига да бъде овладяно и насочено в правилна посока.  

В същото време забелязвам в себе си едно от лошите качества от народопсихологията ни или т. нар. всичкология. Често съм смятала, че мога да направя нещо сама достатъчно добре, та защо да наемам някого да го свърши за мен?  

Защо България е добро (или лошо) място за стартиране на бизнес?

Като всяко друго нещо, и тази тема има своите плюсове и минуси. Смятам, че важен фактор е какъв е бизнесът ти, но малко по-общо казано, имаме най-голямо предимство в: 

-    данъчната система и данъчната тежест;

-    цена на работна ръка; 

-    членство в ЕС; 

-    наличие и достъп до субсидии; 

-    наличност на специализирана работна ръка. 

докато някои от по-сериозните недостатъци са: 

-    корупция и престъпност; 

-    липса на правна защита;

-    инфраструктура; 

-    цена на електроенергията; 

-    политическа, социална, здравна сигурност; 

-    прозрачност в обществените поръчки. 

Ако имате магическа пръчка, кой партньор или инвеститор бихте искали да вкарате в отбора?

Джеф Безос определено е човек, с когото ще се радвам да поговорим по различни бизнес теми.  

Какви цели сте си поставили? Накъде искате да вървите от тук нататък?

Основната ми цел за тази година е да развием портфолиото си в няколко посоки – както към клиенти в България и Европа, така и в посока подбор с по-гъвкави договорни отношения и опции пред кандидатите каквито са например контракторските позиции. Все пак държа на добре обмислен и стабилен ръст, който да е съобразен с капацитета на екипа ми и да не им отнема от времето за развитие.  

Защо си част от отбора на BESCO?

Често очакваме правителство, шеф, партньор да дойде и най-после „да донесе промяна“, „да ни оправи“. Да стоиш безучастен и да чакаш някой да „донесе промяна“ е меко казано наивно. Смятам, че ние, хората, обществото сме двигателят на промените които искаме да видим в света и, че те винаги започват от нас самите. Вярвам също, че хората в BESCO имат същата идеология и заедно ще постигнем повече. 

Искаш ли да си част от общността на BESCO? Стани член още днес!