Становище относно Закон за регистрация на чуждестранните агенти

16/09/2024
Становище относно Закон за регистрация на чуждестранните агенти

ДО 

Г-ЖА РАЯ НАЗАРЯН

ПРЕДСЕДАТЕЛ

50-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


Г-Н БОЙКО БОРИСОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ

ПГ “ГЕРБ - СДС”


Г-Н НИКОЛАЙ ДЕНКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ

ПГ “ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА - ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ”


Г-Н КОСТАДИН КОСТАДИНОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ

ПГ “ВЪЗРАЖДАНЕ”


Г-Н ДЕЛЯН ПЕЕВСКИ

ПРЕДСЕДАТЕЛ

ПГ “ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРАВА И СВОБОДИ”


Г-Н БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ

ПГ “БСП ЗА БЪЛГАРИЯ”


Г-Н ТОШКО ЙОРДАНОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ

ПГ “ИМА ТАКЪВ НАРОД”


Г-ЖА АННА АЛЕКСАНДРОВА,

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА

ПО КОНСТИТУЦИОННИ И ПРАВНИ ВЪПРОСИ


Г-Н БАЙРАМ БАЙРАМ,

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА

ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ


Г-Н АНГЕЛ ЯНЧЕВ,

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА

ПО КУЛТУРАТА И МЕДИИТЕ


Г-Н СТАНИСЛАВ БАЛАБАНОВ,

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ЗА

ПРЯКОТО УЧАСТИЕ НА ГРАЖДАНИТЕ,

ЖАЛБИТЕ И ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО С

ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО

ПРИ 50-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ


 


С Т А Н О В И Щ Е


ОТНОСНО: Законопроект за регистрация на чуждестранните агенти, Сигнатура: 50-454-01-85, входиран на 10 септември 2024 година. 



УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ПРЕДСЕДАТЕЛИ НА ПАРЛАМЕНТАРНИ ГРУПИ,

УВАЖАЕМИ ПРЕДСЕДАТЕЛИ И ЧЛЕНОВЕ НА ПОСТОЯННИ КОМИСИИ 


Ние, долуподписаните организации, изразяваме своята категорична позиция срещу предложения Законопроект за регистрация на чуждестранните агенти. Недопустимо е в 21 век. в държава-член на ЕС и НАТО с действаща демокрация да се налага да напомняме, че националната сигурност е обект не на списъци, а на строго професионална експертиза, на специализирани държавни институции и на интегрирани международни системи. Подобни законопроекти нанасят значителни вреди на устоите на демокрацията в страната, пречат на бизнеса и уронват престижа на страната ни в чужбина.


Законопроектът поставя под стигма огромна част от обществото и ограничава права, които са гарантирани в Конституцията на България. Той създава нови напрежения, нови разделителни линии и задълбочава политическата криза в държавата. Предложените промени ще потиснат търговските дружества, медиите и гражданското общество, ограничавайки гражданското участие и независимия контрол. Такива мерки имат негативно въздействие върху всички сфери на живота, включително политическото и гражданското участие, защитата на човешките права, както и върху културата, образованието, здравеопазването и бизнеса. Подобен законопроект би превърнал в потърпевши не само организации, компании, университети и училища, но и техните служители, членове на управителните съвети, дарители и др. 


Правенето на аналогии между така предложения законопроект и законодателства от държави членки на Европейския съюз и НАТО е недопустим опит за подвеждане на общественото мнение. Варианти на такива закони съществуват в Никарагуа (от 2022 г. доведоха до затваряне на най-малко 150 Организации на гражданското общество), Грузия (2024 г., след масови протести срещу него), Унгария (2017 г. и по-късно отменени след решение на Съда на ЕС), Казахстан (2016 г.), Република Киргизстан (2024 г.), Украйна (2014 г. и по-късно отменен). Подобно на предложения ЗРЧА в България те целят ограничаване дейността на юридически и физически лица, което е напълно различно от изискването единствено за регистрация, без последствия и ограничения, каквато е практиката в САЩ и другите страни партньори на България.


Страната ни е изправена пред множество реални проблеми и очакването на бизнеса и гражданите е политиците и институциите да се занимават именно  с тях. Външните инвестиции са почти нулеви, големи работодатели напускат България, липсва работна ръка, средствата от Европейския съюз не се усвоят ефективно и имаме безпрецедентна политическа криза. 


Като български работодатели всички ние оперираме според закона и демократичните ценности, в които вярваме. С почтен труд допринасяме за създаването на добавена стойност в държавата и плащаме едни от най-високите данъци и осигуровки, с които функционират институциите и се плащат заплатите на политиците и на всички заети в държавния сектор. От тях очакваме да създават устойчива рамка, в която бизнесът да се развива, а гражданите да благоденстват. Вместо това се генерират подобни деструктивни законопроекти и изкуствени проблеми, които още по-необратимо късат връзката между политиците и гражданите. 


Призоваваме политическите партии да се разграничат от законопроекта и да гарантират, че България ще продължи да бъде държава, развиваща реална демокрация, в която гражданите и бизнесът участват свободно в държавните и обществени дела, което е гаранция за просперитет. 



С уважение,


Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST)

Асоциация на българските анимационни продуценти (АБАП)

Биотехнологичен и Здравен Клъстер България

Българо-румънска търговска камара

Българската асоциация на комуникационните агенции (БАКА)

Българска асоциация за управление на хора (БАУХ)

Българска асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ)

Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ)

Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране (BVCA)

Българската предприемаческа асоциация (BESCO)

Български клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването

Клъстер Изкуствен Интелект България

Професионална асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi)

Сдружение на жените в Българския бизнес

Сдружение на фамилния бизнес - България

IAB България



Искаш ли да си част от общността на BESCO? Стани член още днес!