DSS - Digital and Software Solutions ltd. - дигитални и софтуерни решения

17/02/2025
DSS - Digital and Software Solutions ltd. - дигитални и софтуерни решения

Компания: DSS - Digital and Software Solutions ltd.

Представител: Пламен Наков

Позиция: Управляващ директор



Как бихте обяснили бизнеса си с едно изречение на баба си?


Дигитални и софтуерни решения (DSS) е компания, която помага на бизнеси в най-различни сфери, като образование, банкиране, глобални производствени предприятия, правителствени организации и пр. да управляват работните си процеси по-лесно, да пестят време, да оптимизират ресурсите си и в крайна сметка да бъдат по-успешни и печеливши. Всичко това благодарение на комбинация от изключителен екип и владеене на най-актуалните технологии.


Какъв проблем решава идеята ви и как се зароди?


Като консултантска и софтуерна компания DSS решава редица проблеми, свързани с дигиталната трансформация. Предоставяме услуги за бизнеса в различни ИТ области, доставка и поддръжка на хардуер и ИТ аутсорсинг на екипи или отделни индивиди. Компанията разработва уеб платформи и десктоп приложения, предоставя готови системи за дигитализация и автоматизация в големи организации и внедрява и поддържа ServiceNow платформата и модули към нея. От май 2024-та год. DSS е официален партньор на ServiceNow, присъединявайки се към партньорските програми ServiceNow Consulting & Implementation и Build. През 2024 г. разширихме портфолиото си с първия вътрешно разработен продукт aIDentix (https://aidentix.com/), уникален за нашия пазар. Това е ОCR технология за автоматизирана проверка на самоличността, използваща изкуствен интелект от последно поколение.


Как сформирахте екип? Откъде се познавате, защо решихте да работите заедно?


Целта ми беше да създам екип, в който да дам възможност на хората да се развиват, да постигат резултати, следвайки ценности и разбирания, които самите ние сме определили. Още в първите месеци успях да убедя двама колеги от университета да се присъединят към мен в това приключение и започнахме в началото със ServiceNow имплементации. Веднага след това се появи и първата възможност за разработка на уеб решение - Система за електронно провеждане на изпити по дигитални компетенции за ученици в средното образование (първият изцяло дигитален изпит в средното образование). И така тримата с общи усилия успяхме за много кратък срок да създадем платформа, която впоследствие се оказа устойчива и до днес се използва за администриране на приемните изпити за чуждестранни студенти в държавните университети.


Има ли момент, който почти ви отказа?


Не е имало такъв момент. За мен всички трудности са важни, защото те изграждат като личност, а в моя случай и като лидер на екип. Разбира се, винаги има куп предизвикателства и казуси за решаване както в DSS, така и за наши клиенти и партньори. Но не се отказваме, защото всички вярваме, че решения се намират с много труд, хъс и мотивация.


Най-големият гаф?


Не бих казал, че имаме гафове. Но мога да дам пример за голямо предизвикателство, свързано с един от най-големите и дългогодишни проекти на фирмата, който приехме изключително отговорно, тъй като е с огромно обществено значение. В рамките на този проект създадохме платформа, която по наши груби сметки се използва от 1/4 от обществото ни и именно поради тази причина отношението към нея би могло да се нарече полюсно. Преди да поемем този проект, не бяхме работили върху нещо толкова всеобхватно и трябваше максимално бързо да се адаптираме към нов начин на работа, който да позволи изпълнението на този мащабен проект. Имахме, разбира се, своите вътрешни грешки, но благодарение на тях успяхме да израснем като организация и от малката фирма (с 10-15 служители) да достигнем до над 60 души и да установим процеси, които към момента позволяват да функционираме по-ефективно.


Най-ценният съвет, който бихте дали на тези след вас?


Най-ценният съвет, който бих дал на младите разработчици, е да продължават да учат и да се развиват. Технологиите се променят толкова бързо и е важно да останеш в крак с новостите. Бих им казал да са проактивни, отговорни, да се целят към самостоятелност, но и да не ги е страх да питат и да търсят подкрепа. Да ценят менторите си, да се провокират и винаги да се забавляват в работата си!


По какво приличате на българите и по какво се различавате от тях?


Българите сме известни с това, че сме изобретателни и находчиви. Ние в DSS споделяме тази черта и се стремим да намираме креативни решения на проблемите. От друга страна, българите понякога са по-скоро консервативни и се страхуват от промените. Ние се стремим да променим тази нагласа и да насърчим повече хора да приемат новите технологии и развития в бизнеса.


Защо България е добро (или лошо) място за стартиране на бизнес?


България предлага много предимства за стартиране на технологичен бизнес, като например квалифицирана работна сила и достъп до европейския пазар. От друга страна, бюрокрацията и липсата на рисков капитал са сериозни предизвикателства. Въпреки всичко районът ни е изключително благоприятен и в последните години се превърна в сериозен хъб за технологични компании.


Ако имате магическа пръчка, кой партньор или инвеститор бихте искали да вкарате в отбора?


Бихме искали да си сътрудничим с големи международни компании в нашата област, за да можем да достигнем до по-широка аудитория и да реализираме по-амбициозни проекти. Като ServiceNow партньор бихме искали да се превърнем в най-разпознаваемият имплементатор и консултант в Източна Европа.


Какви цели сте си поставили? Накъде искате да вървите от тук нататък?


DSS има амбицията да се превърне в регионален лидер в областта на софтуерните и ServiceNow решения, предлагайки иновативни продукти и услуги, които оптимизират бизнес процесите на нашите клиенти. Нашата цел е да разширим географското си присъствие, да разнообразим портфолиото си и да задълбочим партньорствата си. Ще продължим да инвестираме в развитието на нашите екипи и да подкрепяме иновациите, за да създадем още по-голяма стойност за клиентите си. В същото време, оставаме ангажирани със социалната си отговорност и ще продължим да подкрепяме образованието и развитието на ИТ сектора в България.


Защо си част от отбора на BESCO?


Част сме от отбора на BESCO, защото вярвам в мисията да развиваме предприемачеството в България. Членството ни обаче надхвърля просто нетуъркинг и създаване на нови контакти. Например BESCO ни дава възможност активно да допринасяме за формирането на по-добро бъдеще за България чрез застъпничество за политики, които подкрепят иновациите и икономическия растеж.

Искаш ли да си част от общността на BESCO? Стани член още днес!