Заплатата не е най-важното за IT специалистите

01/08/2022
Заплатата не е най-важното за IT специалистите

В началото на 2022г.  платформата за работа за IT специалисти DEV.BG поема инциатива да проучи нагласите на хората към сектора, неговото развитие и перспективи, възможности, както и техните лични предпочитания към компаниите, начин на работа, интереси. Докато традиционно в такива проучвания споделят мнение мениджърите и специалистите човешки ресурси, този път допитването обхваща професионалисти на различни позиции и роли, за да се даде по-пълнa картина на случващото се в IT индустрията.

Според данните на DEV.BG, oбработени от агенция BluePoint, които са фокусирани върху проекти в сектора през последните няколко години, IT специалистите определено се различават от широко приетите стереотипи и очаквания за тях, дори с тези на мениджърите и HR специалистите в сектора. Така например резултатите еднозначно показват, че социалните придобивки са важни за IT хората, но определено не толкова, колкото фокус по принцип им поставят компаниите. Почти 30% от IT професионалистите пък всъщност нямат предпочитания за каква компания ще работят, а най-важно за тях е екипът, което значително изпреварва заплатата като фактор при избор на работодател..До 3 години близо 30% от специалистите смятат, че ще работят изцяло дистанционно, но по-значителната част от всички респонденти всъщност искат да работят хибридно. Много голяма процент от IT професионалистите са доволни от баланса между работа и личен живот, което е несъмнено добра новина на фона на бурното развитие на сектора, липсата на кадри и оттам - натовареността на вече работещите в IT фирмите.

Проучването е проведено чрез 20-минутни индивидуални онлайн интервюта сред 315 респондента. Въпросите в голямата си част са със спонтанни отговори. 

Добре развит сектор с много качествени кадри

Според проучването на DEV.BG, IT хората смятат секторът за много добре развит. Това се подкрепя и от традиционното допитване Баском Барометър 2022, според което през 2020г. IT индустрията нараства с близо 600 млн. лева и това я превръща в най-бързо растящия сектор - с по около 20% годишно от 2015г. насам.

Традиционно липсата на кадри се приема за проблем пред индустрията, но в допитването на платформата за IT работа DEV.BG някои от респондентите посочват като положително наличието на много свободни позиции и различни компании, които търсят служители. Евтината работна ръка също се определя от част от участниците като позитив, въпреки че все повече се говори за изравняване на заплащането с развитите страни в Западна Европа. (Таблица 1)

 

 

Таблица 1. Силни страни на IT сектора

 

Качествени кадри и непрекъснато търсене на нови специалисти

В проучването специалистите споделят вижданията си къде секторът не се справя толкова добре. На първо място те поставят липсата на достатъчно качествени кадри. Това не е изненада, предвид, че броят на публикуваните обяви на специализирания сайт на DEV.BG обикновено надхвърля 6000.

Значителен процент респонденти поставят липсата на достатъчно български продуктови компании на второ място сред слабите страни на бранша. В сектора отдавна се говори, че трябва да се сложи повече фокус върху предприемаческата екосистема, стартиращи компании, нуждата да се развиваме в посока създаване на собствени продукти. Първият български еднорог вече е факт, но IT специалистите все още не виждат достатъчен напредък в тази посока. В същото време в България има вече много големи аутсорсинг компании, навлизат и нови и всички те „дърпат“ сектора напред.

В топ 5 слаби страни попада това, че държавата не подпомага сектора. (Таблица 2)

 

 Таблица 2. Слаби страни на IT сектора

 

IT секторът отговаря на очакванията за развитие

В проучването на DEV.BG над 50% от респондентите не посочват категорично нещо, което да са очаквали, а да не се е случило по отношение на развитието на сектора през последните години. Това потвърждава положителната оценка на работещите в индустрията.

Сред несбъднатите очаквания са осигуряването на качествено обучение на кадри, което е тема на дискусия сред специалистите в бранша от години, но не се откроява като такава за голям брой респонденти в допитването на платформата за IT обяви.

 

Таблица 3. Несбъднати очаквания за развитието на сектора 

 

Заплатата не е най-важното  

Запитани кои са трите най-важни неща за тях на работното място, близо 60% от респондентите поставят начело колегите и екипа. С това категорично оставят заплатата на второ място по значимост. В топ 3 влизат проектите и типа работа, а малко след това се нареждат възможностите за развитие в компанията – нещо важно за IT хората и според предишни проучвания на DEV.BG. Веднага след това по значимост респондентите поставят мениджмънта на компанията. 

 

Таблица 4. Най-важни неща на работното място

 

Динамиката не винаги е добре дошла

Като най-голямо предизвикателство участниците посочват динамиката на работата и честата смяна на проектите. Данните са на база спонтанни отговори и се отчита като казус за определена част от IT хората. На второ място са високите технически изисквания и сложност на проектите, а в топ 3 основни предизвикателства попада и темата за комуникацията между хората и екипите.

 

Таблица 5. Предизвикателства в работата

 

Къде искат да работят IT специалистите?

Над половината от респондентите (56.5%) посочват, че искат да работят в продуктова компания. Това, което прави впечатление обаче е, че за близо 30% от IT специалистите няма значение видът компания и биха работили и в продуктова и в аутсорсинг организация. Относно произхода на фирмите – струва си да се отбележи, че над 40% не посочват предпочитание, а 18.4% от респондентите заявяват, че искат да работят за българска фирма.

 

Таблица 6. Предпочитана компания

 

Естеството на работата е от първостепенно значение

Запитани какво искат да знаят, преди да кандидатстват в дадена компания, IT хората споделят, че най-важно е да имат информация за естеството на работата. Веднага след това се нареждат проектите и продуктите, по които ще работят. В топ 3 попада и заплатата, която макар и да отстъпва първо място по важност, все още е значителен фактор при избор на ново работно място. А социалните придобивки - нещо, което компаниите традиционно поставят на фокус - за IT хората остават назад в класацията.

 

Таблица 7. Информация за компанията преди кандидатстване 

 

IT специалистите са като всички останали “нормални” служители

В обществото се разпространяват различни слухове за социалните придобивки в IT компаниите, които често достигат до доста екзотични идеи и предложения. Каква е истината?

Придобивки в IT компаниите има и това може лесно да бъде проследено на сайта на DEV.BG в раздел Компании, където за всяка организация има публикувана подробна информация, в това число и за всички бенефити, които се предлагат за служителите. Доколко тези придобивки са оценени от самите IT специалисти обаче е спорно. Близо 50% от тях споделят, че най-важната им такава е допълнителното здравно осигуряване – нещо, което всички компании по принцип предлагат. Изненадва второто място при най-желаните социални придобивки, а именно – осигуряването на месечна карта за спорт. Според данните от проучването този по-скоро незначителен разход за компаниите  може да има тежест за IT специалистите при избор на бъдещ работодател пред друг, който не предлага такава придобивка. На третото място сред най-желаните бенефити се нареждат допълнителни дни отпуск към задължителните 20 годишно.

Всички придобивки, които посочват по-голямата част от IT специалистите като най-желани и заемат първите места в класацията, са стандартните и за други сектори. Това, което всъщност е важно за тях, са предпочитани от служителите по принцип придобивки, независимо от индустрията, в която работят.  


Таблица 8. Най-важни социални придобивки - 1. част

 

Таблица 9. Най-важните социални придобивки - 2. част

 

Спортът и IT специалистите

Още един мит бива разбит с проучването на DEV.BG – IT хората спортуват и то с голямо разнообразие на физическите активности. Това показва и друга  анкетa на DEV.BG от месец май 2022г. 

 

Graphical user interface, application

Description automatically generated

Таблица 10. Хоби 

 

Бъдещето е хибридно

62.9% от IT хората очакват след три години да работят хибридно. Близо ⅓ (27%) от респондентите пък споделят, че ще работят изцяло отдалечено. Тези, които предпочитат да работят от офиса са само 8.3%. 

 

Таблица 11. Предпочитан начин на работа след 3 години

 

Въпрос на баланс

Запитани как оценяват баланса работа - личен живот, респондентите в проучването декларират доста висока стойност – 4.13 от максимална 5. Това е чудесна новина, както за традиционно доста натоварените IT специалисти, така и за компаниите и хората, които се грижат за добруването на служителите си. 

 


Chart, pie chart

Description automatically generated

Таблица 12. Баланс работа - личен живот

 

За проучването The Voice of IT

Проучването The Voice of IT е проведено в периода януари-април като количествено изследване. Обемът на извадката е 315 ефективни контакта, сред които 66% мъже и 34% жени, като половината от всички респонденти са с опит над 10 години в сектора. Целева група са Програмисти (34% от респондентите), QA (11%), DevOps (8.9%), Project managers, Product owners, Business analysts, (за трите общо 14.6%), Data Scientists (3.8%) и всички други, свързани с технологиите роли. В допитването се включват хора от цялата страна, като най голям процент респонденти има в София (66%). 2.2% от респондентите живеят и работят в чужбина. 

Проучването е проведено от екип на DEV.BG. 

Данните са обработени от BluePoint - агенция за маркетингови изследвания и консултации, създадена през 2013 година. Във времето агенцията развива експертиза в различни сектори -  финансов, фармацевтичен, автомобилен, недвижими имоти и строителство, търговски вериги. През последните 4 години реализира над 10 проекта с компании от IT и BPO сектора в направленията създаване на работодателска марка, удовлетвореност и мотивация на служителите, клиентска удовлетвореност. Благодарение на изследванията и последваните анализи, BluePoint осигурява информационен комфорт за вземането на бизнес решения.  

Искаш ли да си част от общността на BESCO? Стани член още днес!